5 tipů, jak si váhu přes Vánoce udržet

01.12.2018

Vánoce a advent patří mezi největší strašáky v roce, co se týče hubnutí. Proto jsem pro vás připravila nejosvědčenější rady, které mým klientům nejvíce pomohly si váhu udržet.

5 tipů, jak si váhu přes Vánoce udržet

  1. udělejte si vánoční plán
  2. zaměřte se spíše na kvalitu než na kvantitu, buďte gurmáni
  3. užijte si Vánoce s pochoutkami, které vám na stole nesmí chybět
  4. nejezte jídlo, které Vám vlastně nic neříká, jen proto, že je to slušné
  5. odpočívejte a snažte se být co nejvíce na čerstvém vzduchu

1. Udělejte si vánoční plán

Největší úspěch v udržení váhy mají lidé, kteří si Vánoce předem promyslí. Naplánujte si, že upečete pouze nejoblíbenější druhy cukroví a to ještě v menším množství. Rozmyslete si vánoční menu, které se snažte odlehčit. Nakupte si domu kvalitní potraviny s dostatkem ovoce a zeleniny. Naplánujte návštěvy zejména u vás doma, kde sami připravte vhodné pohoštění, případně přineste na návštěvu ochutnat nějaký vlastní recept. Stanovte si, kolik vypijete alkoholu a vymyslete, jak se o Vánocích můžete co nejvíce hýbat.

2. Zaměřte se spíše na kvalitu než na kvantitu, buďte gurmáni

Místo plného nákupního koše jídla se pokuste zamyslet, jestli opravdu je nutné jíst toho tolik a zaměřte se spíše na kvalitu potravin. Můžete navštívit zdravou výživu, farmářský trh, rybárnu, sýrárnu, pekárnu, vinotéku a nakoupit opravdové lahůdky. Kvalitní celozrnné mouky, sladidla, nesířené a nedoslazované sušené ovoce, ořechy, semínka, koření, lokální ovoce a zeleninu od farmářů, případně můžete ochutnat exotické ovoce, nakupte různé druhy ryb či mořských plodů, žitný kváskový chléb, kozí sýry, olivy, autentické víno. Vašim chutím se meze nekladou. Buďte gurmáni a vklidu si jídlo vychutnejte. Vnímejte, jak lahodí vašemu oku, jak je barevné, jak voní. Uvědomte si, jak vám jídlo chutná, jakou má texturu, jestli je jemné a hladké, či kyselé, nebo hořké. Jak se chutě mění. Prožitek z jídla je nesmírně důležitý a dokáže vás úžasně nasytit i po malém množství. 

3. Užijte si Vánoce s pochoutkami, které vám na stole nesmí chybět

Milujete vanilkové rohlíčky a bez kapra a bramborového salátu by to pro pro vás nebyly ty pravé Vánoce? Sem s nimi! V tomto případě je důležité snězené množství a také jakým stylem jídlo sníme. Jestli v běhu zhltneme 3 vanilkové rohlíčky a večer o nich ani nevíme a nebo připravíme kotel bramborového salátu plného majonézi, vajec a uzeniny a jíme ho další tři dny. Zde opět platí buďte gurmáni a vychutnávejte.

4. Nejezte jídlo, které vám nic neříká, jen proto že je to slušné

Jedete k babičce či ke tchyni na vánoční svátky a už předem tušíte, že bude opět kachna se zelím a knedlíky a hodování až do večera? A že vám opět bude zle? Tak proč to nezměníte? Pokud vy sami naučíte okolí, že toto jídlo nejíte, že vás tím vlastně nepotěší, věřte mi, že pokud jim na vás aspoň trochu záleží, budou se snažit vás příště potěšit. Ale pokud to všechno sníte, jako každý rok, tak proč by měli něco měnit, když vám to vlastně vyhovuje. Nic jste jim neřekli. 

5. Odpočívejte a snažte se být co nejvíce na čerstvém vzduchu

O Vánocích je důležité zvolnit, být s rodinou a užívat si chvíle pohody a společných radostí, proto odpočívejte. Nemusíte mít perfektně naklizeno, mít 15 druhů cukroví a 5 chodové menu. Daleko důležitější bude vaše pohodová nálada, která vykouzlí ty pravé klidné Vánoce a věřte mi, že okolí to velmi ocení. Raději běžte ven do přírody, projděte se lesem, z plných plic se nadechněte a chvíli se zastavte. Vnímejte ticho a vůně, které vás obklopují. Přestaňte spěchat. Vaše tělo vám za to nesmírně poděkuje.

Přeji krásný adventní čas