Psychologie jídla

07.02.2022

Vidíte fotku jídla a čekáte ode mne recept? Dnes ne! Chci Vám říci něco o tom, jak a kde se tvoří ZÁKLAD NAŠICH NÁVYKŮ v jídle. Jak moc například můžeme při výchově ovlivnit chuťové preference našich dětí, aniž bychom to tušili. 

Vidíte fotku jídla a čekáte ode mne recept? Dnes ne! Chci Vám říci něco o tom, jak a kde se tvoří ZÁKLAD NAŠICH NÁVYKŮ v jídle. Jak moc například můžeme při výchově ovlivnit chuťové preference našich dětí, aniž bychom to tušili.

Inspirovala mě dnešní večeře. Připravila jsem pomazánku z AVOKÁDA, sýru COTTAGE a ČESNEKU, namazala ji na žitný chléb a nakrájela k tomu na hranolky mrkev a řapíkatý celer. Sezónní zelenina je přeci nejlepší:) Vše jsem dala na 1 talíř, že si porce rozdělíme u stolu.

Řapíkatý celer jsme měli nedávno a upřímně v té době ho syn nechtěl, nechutnal mu a odložil ho. A tak i já jsem si dnes říkala, jak bude reagovat a snažila jsem se ovládnout emoce STRACHU a cokoliv říkat ve smyslu:

 • "dej si řapíkatý celer"
 • "pojď si dát zeleninku, JE ZDRAVÁ"

Nechala jsem to na něm...dívám se, jak si bere dvě hranolky mrkvičky - tu zná dobře - a jeden ŘAPÍKATÝ CELER a říká

"Co to je?" , odpovídám "řapíkatý celer" a už už jsem cítila, jak mám strach, že opět odmítne a já nebudu moci používat řapíkatý celer na vaření, jako zeleninu, která se velmi rychle připravuje... a těch živin, pozitiv a tak...však víte a kdo ne, tak si to povíme, to je jasný...

Už se mi chtělo zvednout obočí a že udělám váhavý pohled, jestli si to dá...a místo toho jsem si do celeru S ÚSMĚVEM KOUSLA a nic víc...V těchto dvou vteřinách - on se podíval na ruku co drží a už už pokládal hranolek celeru, ale najednou se na mě PODÍVAL a VIDĚL ÚSMĚV!Hranolek si vzal a já cítila VÍTĚZSTVÍ...jooooo, mám vyhráno!:)

Kousnul si a opět říká - "co to je? řapíkatý celer" TEN MI CHUTNÁ....JOOOOO, vítězím podruhé

A když si přidal další dva kousky, a navíc snědl i mrkev pro mne byla jsem naprosto nadšená!!!

Stačilo ZAVÁHAT, UŠKLBNOUT SE, ŘÍCI NĚCO DIREKTIVNÍHO a bylo by to možná ztracené na celý život, už by ho NECHTĚL, NIKDY. Tak málo stačí, abychom si jídlo zošklivili nebo naopak.

Všechny návyky a vzorce se nám utváří v dětství 

A to se týká i jídla.

 • Můžeme u jídla koukat na televizi x nebo se společně sejít V KLIDU u stolu a jídlo si OPRAVDU VYCHUTNAT všemi smysly 
 • Můžeme chodit slavit vysvědčení do cukrárny x nebo jít jako oslavu nakoupit báječné ovoce a zeleninu třeba i v BIO kvalitě 
 • Můžeme jíst POTAJMU SLADKOSTI a dítěti říkat "UŽ SI MĚL SLADKOSTÍ DNES DOST"
 • Můžeme chtít po dítěti, aby ve škole JEDLO SVAČINY, když ani my je NESTÍHÁME

Mohla bych tady pokračovat, ale Vy víte co chci říci...

Pojďme dětem být příkladem i ve stravování

My utváříme jejich budoucí život a celkové nastavení. Zamyslete se, co je pro Vás důležité a z toho VYKROČTE KUPŘEDU - do společné budoucnosti, jakou ji budou mít rozhodujete Vy a Vy můžete změnit Vaše naučené vzorce a návyky, které i Vám rodiče nevědomky v oblasti JÍDLA předávaly. 

MŮŽETE TO ZMĚNIT A TO JE PŘECI SKVĚLÉ!!!

 • Vadí Vám puštěná televize u jídla - tak ji vypněte a pusťte třeba klidnou hudbu, která Vás na jídlo naladí!
 • Vadí Vám, že jste závislí na sladkém? - tak to nekupujte a najděte si jiné alternativy, které vás uspokojí, pořešte s někým vaše stravování, ať se z toho konečně vymotáte!
 • Vadí Vám, že přibíráte a nestíháte se najíst? - tak buďte pro sebe konečně důležití! Mějte se rádi a běžte se najíst, napít, dočerpat!

Dětem nemusíte nic říkat o "ZDRAVÉ VÝŽIVĚ", oni NASÁVAJÍ VŠE Z VÁS

A pokud Vy "JÍTE ZDRAVĚ", ale děti nechtějí, zkuste

 • hledat jiné cesty
 • poslouchat intuici
 • ale hlavně spolu o tom MLUVTE:

na co mají chuť, proč nesnědli svačinu před tréninkem, můžete spolu více vařit, koupit jim jejich "speciální" nádobí, prkýnko, krabičku na svačinu,..., vytvořit takové prostředí, kde si můžou sami vybrat, co by si dali (nakrájejte zeleninu na stůl, udělejte obloženou místu, nechte je udělat svoji vlastní pomazánku ze surovin, které mají v oblibě, ať vidí, z čeho ji utvořili,...)

A pokud i přesto nechtějí...RESPEKTUJTE JE, NETLAČTE!

MĚJTE v sobě NADĚJI, že se k Vám časem připojí a BUĎTE KLIDNÍ, že jste je INSPIROVALI