7 rad jak si užít dovolenou a přesto zhubnout

28.06.2019

To jestli přiberete či zhubnete na dovolené už můžete velice ovlivnit při výběru dovolené. Jsou různé možnosti zajištění stravy - bez stravy, se snídaní, polopenze, plná penze, all inclusive…

Ideální je, mít na cestách ve vybavení (na pokoji, v chatce, karavanu, autě) lednici, abyste si mohli dělat průběžné zásoby v případě potřeby.

7 rad, jak si užít dovolenou a přesto zhubnout

  1. připravte si jídlo na první dva dny, než se rozkoukáte
  2. vezměte si sebou trvanlivé potraviny
  3. po příjezdu zmapujte okolí
  4. dávejte pozor na množství
  5. vybírejte si
  6. pozor na alkohol
  7. buďte v pohybu, spěte, relaxujte

Připravte si jídlo na první dva dny, než se rozkoukáte

Pokud cestujete na dovolenou a nechcete se nechat vykolejit hned na začátku dovolené, je lepší si připravit jídlo na cestu s sebou

Ať už malé svačinky v podobě celozrnných sušenek, müsli tyčinek, proteinových tyčinek, ovoce, zakysaných mléčných výrobků, smoothie, obloženého toustu,  či sýra se zeleninou. 

V případě studeného oběda je možné si připravit obložený sendvič,  plněnou tortillu, těstovinový salát, kuskus, atd. ideálně doplněný zeleninou a libovým masem, sýrem (mozzarella light, eidam, ementál s 20-30 % tuku v sušině, hermelín figura), šunkou (vepřová, kuřecí, švarcwaldská, pršut), lososem, tuňákem, případně veganským burgrem z luštěnin.

Vezměte si sebou trvanlivé potraviny

Po příjezdu na dovolenou zmapujte okolí

 Co nejdříve se pokuste najít potraviny a zjistěte, jak jsou zásobeny. Zejména mám na mysli potraviny, které mají krátký datum spotřeby - ovoce, zelenina, masné výrobky, sýry, mléčné výrobky, pečivo. Ale také se podívejte na nějaké místní speciality, jako jsou různé druhy sýrů, farmářské jogurty, zajímavé pečivo (např. ořechový, bylinkový chléb, apod.). Můžete také objevit nové celozrnné sušenky, koření, knäckebroty, apod.

Dále prozkoumejte okolí a podívejte se, jaké jsou v blízkosti restaurace, či hospůdky, kavárny, cukrárny, fast foody a jaká jídla nabízejí. Hned si uděláte představu, jestli vám bude místní občerstvení vyhovovat, nebo se budete muset porozhlédnout dál.

Dávejte pozor na snědené množství

Obecně se pokuste nenavyšovat množství jídla. Dávejte si podobné porce, jako máte doma, nepřehánějte to s ovocem a raději se vyhněte smaženým jídlům, tučným masům a pokrmům se smetanou, které mají vysokou kalorickou hodnotu.

Vybírejte si

Pokud jedete na dovolenou, pokuste se zpestřit si jídelníček něčím novým. Dát si k snídani pečivo se šunkou a sýrem, jako jíte celý rok doma, není pro hubnutí úplně ideální. Zkoušejte nové chutě a kombinace, buďte gurmáni a hýčkejte své chuťové pohárky. Jistě si i ony zaslouží péči. 

K snídani si obměňte pečivo, užijte si míchaná vajíčka, jogurt s müsli, ovocem a ořechy, palačinky, restovanou zeleninu, obilné kaše, atd. Pokud zajásáte nad uzeninou, ani té se nemusíte úplně vzdát, jak říkám, pozor na množství a co nejvíce si jídlo vychutnat.

Vyhněte  se tučnému masu, smaženým jídlům a pokrmům se smetanou. Raději vybírejte libové maso, ryby, zeleninové saláty (nezapomeňte mít obohacené o kvalitní bílkovinu (vejce, sýry, maso, ryby, luštěniny)) doplněné přílohou.

Máte chuť na zmrzlinu? Nejlépe jeden kopeček v jogurtové či tvarohové podobě ke svačině je tou nejlepší volbou. Dali byste si pizzu? Opět nejlépe s rajčatovým základem (ne smetanovým) s minimálním množstvím surovin (šunka, mozzarella, zelenina). Musíte si dát špekáček na ohni s ostatními? Proč ne, snězte ho s chutí, ale další dny uberte. Vyberte si, který hříšek Vám za to opravdu stojí. Ne že si dáte velkou smetanovou zmrzlinu, pizzu 4 druhy sýrů a ještě dva špekáčky zapité pivem v jeden den a další dny budete pokračovat v podobném duchu, to si  opravdu váhu ani neudržíte. 

Pozor na alkohol 

Nejvíce kalorií mají míchané nápoje, destiláty a ovocná piva. Vinný střik, nealko pivo a mochito jsou na tom naopak nejlépe. Proto pozor na výběr i na množství. Zejména popíjení alkoholu navečer, dokáže přidat spousty kil navíc.

Buďte v pohybu, spěte a relaxujte

Naplánujte si aktivity na dovolené již před tím, než na dovolenou odjedete. Vyhledávejte pohyb, který Vás těší. Nechte se zlákat létem a možností toho být co nejvíce venku. 

Ale také odpočívejte, zhluboka dýchejte, zastavte se a užívejte přítomný okamžik. Vnímejte všemi smysli okolní svět a buďte šťastni, že jste.


Bon voyage;)